(VİDEO) 1 Aylık Yeni Doğan Bebek Gelişimi: Bakımı, Beslenmesi, Uyuma Süresi, Kilosu, Hastalıklar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

(VİDEO) 1 Aylık Yeni Doğan Bebek Gelişimi Bakımı, Beslenmesi, Uyuma Süresi, Kilosu, Hastalıklar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Aylara Göre Bebek Gelişimi: 0-12 Ay

Yeni doğan bebek, ev halkı ve özellikle anne için yeni bir yaşamdır. Bebeklerin ilk günlerde genel olarak uyumak, emmek, kaka ve çiş yapmak dışında fazla bir eylemleri yoktur. Sadece yeni tanıştığı bu dünyayı keşfetmeye başlayarak, onun için çok yeni olan yaşamayı öğrenmeye çalışır. Dünyayı ilk önce gözleriyle, sonra elleriyle, sonra bacaklarıyla kaşfetmeye başlar.

İlk günlerde sadece varlığıyla hayatınızda olduğunu düşündüğünüz bebeğiniz, ailenize katılmasıyla birlikte aslında siz anne babaları fazlasıyla etkiler. Doğduğu andan itibaren çaresiz olan bebeğiniz sizin ilginize, bilginize ve sevginize muhtaçtır.

Size bağımlı ve muhtaç olan, her şeyiyle kendine özgü özellikleri ve davranışlar olan bebeğinizin beslenme, uyuma, ağlama alışkanlıkları da kendine özgüdür. Dış görünüş itibariyle komşu, arkadaş ve çevrenizdekilerin bebeklerinden çok farklı olacağından gelişim süreçleri de farklılık gösterecektir.

Doğumdan 2 yaşına kadar olan süreçte sağlıklı bebekler neleri yapabilir, neleri yapamaz, neleri anlar, nelere tepki verir biliyor musunuz? 1. aydan 24. aya kadar her sağlıklı normal bebeğin sergilemesi gereken gelişim süreçlerini birlikte öğrenelim.

1. Ay

Yeni doğan bebek ne kadar uyumalı?

Bebek ilk ayında ne kadar kilo almalı?

Neler Yapabilir?

● Ağzını açıp, meme başını arar, emme ve yutma hareketleri yapar.

● Ellerini yumruk yapıp ağzına götürür.

● Uyanık olduğunda sizin yüzünüze bakar ve sesinizi dinler.

● Oynarken ayakları ve ellerine dayanıp itebilir.

● Sırt üstünden, yana dönmeye çalışır.

● Parmağınızı emmeye çalışır.

● Aç, huzursuz ve sıkıntılı olduğunda ağlayarak ilişki kurmaya çalışır.

● Günün büyük çoğunluğunda uyur, 2-3 saatte bir uyanıp beslenmeye çalışır.

● Oturur durumda başını, ara sıra dik tutabilir.

● Yüzükoyun yatırılınca başını titreterek kaldırabilir.

● Avcuna konan parmağı sıkı sıkı tutar.

● Çıngırak ve zil sesine ilgi duyar, tepki verir.

● Bakışlarını yanına gelen kişi üstünde tutar.

Bebek 1 aylıkken neler yapıyor olmalı?

Değişiklikler

● Göz kasları geliştikçe göz hareketlerini daha kontrollü yapmaya başlar. Göz kasları hala tam olarak gelişmediği için de zaman zaman göz kaymaları olabilir.

● Kişiliği gelişmeye başlar, bu nedenle bazı bebekler huysuz ve çok gürültülü iken diğer bebekler sakin ve sessiz olabilir.

● Birinci ayın sonuna doğru, sizin konuşmalarınıza, sesinize ve dokunmanıza yanıt olarak gülümsemeye başlar. Bu bebeğinizin sosyalleşmeye başlaması demektir.

● Beslenme saatleri gittikçe daha düzenli olmaya başlar.

Bebeğin 1. ay muayenesinde nelere bakılır?

Bebeğin 1. ayda boyu ne kadar uzamalı?

Bebeğin 1. ayda beyin gelişimi nasıl olmalı?

Oyunlar

● Bebeğinizin yüz ifadelerini ve onun çıkardığı sesleri taklit ediniz.

● Bebeğinizin kulağına yumuşak bir ses tonu ile konuşup, müzik dinletebilirsiniz. Basit ninniler, tekerlemeler ve halk türküleri onun için dinlendirici ve sakinleştirici olacaktır.

● Bebeğinizi, başını destekleyerek omzunuzda taşıyabilir, böylece çevreyi görmesini ve kendini eğlendirmesini sağlayabilirsiniz.

● 20-30 cm. mesafeden bebeğinize resimler, basit şekilli parlak renkli veya siyah beyaz şekiller, oyuncaklar gösterebilirsiniz.

● Yatağının kenarlarına ufak, hareketli, parlak hayvan figürleri, ayna, çıngıraklar asabilirsiniz.

● Bebeğinizi kucağınıza alıp öpün ve ona sarılıp uzanın.

● Bebeğinizle konuşun ve onu ismi ile çağırın. Görmekten en çok hoşlandığı şeklin insan yüzü olduğunu unutmayın.

 

Bebeğimi 1. ayda nasıl beslemeliyim?

Beslenme

● Mümkünse bebeğinize sadece anne sütü verin. Eğer herhangi bir nedenle anne sütü veremiyorsanız ya da sütünüzün yetmediğini düşünüyorsanız, doktorunuzun önereceği hazır mamaları verebilirsiniz. Bu dönemde mecbur kalmadıkça inek sütü kullanmayınız.

● Bebeğinizin beslenmeye başlamadan rahat ve huzurlu olmasını sağlayınız. Altı kirli ise emzirmeden önce altını değiştiriniz. Bebeğinizin uyanık olduğuna ve beslenmeye hazır olduğuna emin olunuz.

● Emzirdikten sonra mutlaka gazını çıkartınız.

Bakım

● Bebeğinizin altını sık sık değiştiriniz. Bu dönemde bebeklerin pek çoğu genellikle hemen beslendikten sonra olmak üzere günde 4-6 defa kakasını yapar.

● Bebeğinizin tırnaklarını kesiniz, böylece kendini çizmesine engel olursunuz.

● Arabaya bindiğinizde bebeğinizin mutlaka yaşına uygun bebek koltuğuna bağlı olduğuna emin olunuz.

● Bebeğiniz ağladığı zamanlarda bebeğinizi kucağınıza alarak yumuşak bir sesle onunla konuşun veya mırıldanın.

● Gündüzleri dolaşırken bebeğinizi önünüze astığınız kanguru ile taşıyabilirsiniz. Temasınız ve sıcaklığınız onda güven hissi uyandıracak ve hareketler bebeğin denge duyusunun gelişmesine yardımcı olacaktır.

● Evdeki diğer kardeşlerin sizin denetiminizde bebeğe dokunmalarına, sevmelerine ve onun bakımında size yardımcı olmalarına olanak sağlayınız. Böylece hem gereksiz kıskançlıkların önüne geçilecek hem de kardeşler arasında sağlıklı bir ilişki kurulması mümkün olacaktır.

● Bebeğiniz için güvenebileceğiniz ve iyi ilişki kurabileceğiniz bir doktor seçin. 2 haftalık ve 4 haftalık olduğunda muayenelerini yaptırın. 1. ayında doğumda yapılan Hepatit B aşısının ikincisini yaptırın.
Kaynak: http://www.haberform.com/haber/aylara-gore-bebek-gelisimi-nasil-olur-aylara-gore-bebek-oyuncaklari-aylara-gore-106385.htm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>